chameleoni-logo

Chamaeleo calyptratus

Zpět

calyptratus-m1.jpg
calyptratus-m2.jpg
calyptratus-f1.jpg


Poznámky k chovu

Terárium

Rozměry

Pro dospělého jedince je potřeba terárium velikosti alespoň 80×60×40cm (vxšxh), vybavené ventilačními mřížkami pro dostatečnou cirkulaci vzduchu. U mláděte je potřeba zajistit, aby našlo potravu. Pokud tedy nechcete kupovat více terárií, lze to vyřešit zavěšeným krmítkem, nebo zmenšením prostoru nízkým porostem.

Vybavení

K osvětlení použijeme zářivku s podílem UVB (vhodná např. ReptiGlo 5.0). Na vyhřívání žárovku (ReptiSun, nebo i obyčejnou). Aby se zvíře o žárovku nespálilo, chráníme ji buď umístěním z dosahu, nebo chránítkem např. z pletiva. Doba osvitu je 12 hodin. Jako substrát je možné použít neprašný písek, nebo rašelinu. Terárium vybavíme větvemi, živými, nebo umělými rostlinami, případně jejich kombinací.

Teplota, vlhkost

Teplota by se měla pohybovat mezi 24–30°C s možností lokálního ohřevu i nad 30°C (u žárovky). Dostatečnou vlhkost v teráriu zajistíme občasným rosením odstátou vodou (nejméně 1× denně), čímž současně umožníme chameleonovi přísun tekutin.

Krmení, vitamíny

Mláďata krmíme 6× do týdne, dospělé každý druhý den. Mláďatům množství krmiva neomezujeme, dospělým dáváme cca do 7 cvrčků denně. Jako krmivo slouží nejčastěji cvrčci, je vhodné, aby byl jídelníček co nejpestřejší (sarančata, mouchy, švábi, v létě smýkaný hmyz). Krmný hmyz je potřeba posýpat vitamíny a vápníkem. Z 6-ti krmení asi 1–2× vitamíny (Reptivite) 3× vápník (např. Biomin-H – k dostání v lékárně). U gravidních samiček je vhodné zvýšit přísun vápníku.